Inteligentne mieszkanie

Inteligentna integracja systemów – dom przyszłości

Sterowanie głosem, wydawanie poleceń urządzeniom z jednego panelu, albo gdy jest się daleko poza domem. Są to znane motywy z opowieści i filmów science fiction, które zadomowiły się w naszej rzeczywistości. Przy odrobinie kreatywności można przeobrazić swoje mieszkanie w zaawansowane technologicznie centrum dowodzenia, którego dowódcą będziemy my sami.

Jak kapitan Kirk

Już dziesięć lat temu można było dostać zawrotu głowy od liczby urządzeń, z których się korzystało w domu. Trudno było policzyć łączną długość kabli, które trzeba było doprowadzić do różnych punktów w budynku, ale na pewno potrzeba było do tego dziesiątek metrów. Obecnie miejsce przewodów zajęły niewidoczne fale, których głównym zadaniem – obok zwiększonej prędkości przesyłu danych – jest uwolnienie przestrzeni od niekończących się miedzianych przewodów. Następnym krokiem rozwoju technologicznego było zintegrowanie wszystkich systemów. Jest to najkrótsze wyjaśnienie terminu 'inteligentne mieszkanie’ – integracja.

W kulturze masowej znany jest obraz kapitana Jamesa Tiberiusa Kirka z filmowego Star Treka, dowodzącego majestatycznym USS Enterprise. Podczas każdej misji kapitan siedzi na centralnym miejscu; nie musi po nic sięgać, nigdzie się przemieszczać – z jednego punktu na okręcie wydaje polecenia, które są wykonywane bez mrugnięcia okiem. Jest to idealne zobrazowanie idei tworzenia inteligentnych mieszkań. Na co możemy liczyć jako dowódcy naszej skromnej mieszkaniowej floty?

'Full service’ lub wedle życzenia

Wszystko zależy od naszych potrzeb. Inteligentne systemy i instalacje potrzebują wiele uwagi przy projektowaniu ich palnu. Pierwszą rzeczą jaką należy zrobić, to zapoznać się ze stanem naszego obecnego wyposażenia. Wszelkie multimedia, systemy grzewcze, oświetlenie i inne – trzeba poznać ich stan oraz sposób instalacji. Następnie powinno się zdecydować, co chcemy włączyć do naszego systemu inteligentnego domu, a z czego możemy zrezygnować. A jest z czego wybierać:

  1. 1. Bezpieczeństwo. Możliwe jest połączenie w jedno systemów ostrzegania przed ogniem, włamaniami i innymi niebezpieczeństwami. Sieć w mgnieniu oka może rozpoznać sytuację i nas o wszystkim poinformować.
  2. 2. Sprzężone z systemem ostrzegania może być oświetlenie budynku. Można samodzielnie przygotować mieszkanie na losowe włączanie świateł podczas naszej nieobecności, ale również możliwe jest dawkowanie intensywności światła, w zależności od naszych potrzeb.
  3. 3. Multimedia. Jeden panel, a komendy można wydawać wszystkim urządzeniom, które są zintegrowane z inteligentną siecią naszego mieszkania. Telewizory, projektory, komputery, a nawet rolety okienne.
  4. 4. Ogrzewanie. Za pomocą jednego terminala można dowolnie modyfikować cała gospodarkę grzewczą naszego domu.

Przyszłość, która nadeszła

Żyjemy w bardzo ciekawych pod względem technologicznym czasach. Inteligentne mieszkanie było pewnym projektem, który udało się wykonać w bardzo krótkim czasie. Oczywiście nie jest to tania inwestycja(zwłaszcza w przypadku domów już urządzonych, które trzeba dostosowywać do instalacji takiego systemu), jednak przy odpowiednim rozplanowaniu funduszy, może nam się zwrócić. Pewnym pozytywnym 'skutkiem ubocznym’ tej technologi jest pomoc w bardziej ekonomicznym wykorzystywaniu energii, co tym bardziej sprawia, że jest warta naszej uwagi.