Integracja

Inteligentny budynek jest tym mądrzejszy im więcej urządzeń i systemów jest do niego podłączonych. Większość systemów inteligentnych budynków posiada dostępne moduły rozszerzeń lub oprogramowania umożliwiających integrację z innymi urządzeniami i systemami, na przykład z:

  • centralą alarmową
  • sterownikami pieca, pompy ciepła czy rekuperacji
  • oświetleniem sterowanym cyfrowo w standardach DMX, DALI, DSI
  • licznikami mediów (prądu, wody, ciepła)
  • sterownikiem podlewania ogrodu
  • systemem klimatyzacji
  • integracja z systemami Audio multiroom (np. z NuVo, Sonos)
  • urządzeniami Audio-Video (poprzez UPnP lub sterowniki takie jak Crestron)

Integracja w inteligentnym budynku

Integracja może odbywać się poprzez podłączenie do tej samej sieci LAN, bezpośrednie podłączenie przewodem w standardzie RS-232 lub RS-485, lub poprzez wymianę informacji o stanach logicznych za pomocą wejść i wyjść cyfrowych. Umożliwia to integrację z urządzeniami obsługującymi protokoły takie jak Modbus, BACnet, M-Bus i innych, oraz podłączenie do konkurencyjnych systemów systemów inteligentnego budynku np. z LCN lub Beckhoff do KNX/EIB czy EnOcean.

Dzięki integracji możliwe jest wykorzystanie informacji z czujników innego systemu np. sterowanie wybranym oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym w zależności od sygnałów uzyskanych czujników PIR alarmowych. W aplikacji na urządzeniu mobilnym zyskujemy możliwość uzbrojenia i rozbrojenia alarmu (kodem pin jak na klawiaturze alarmowej) oraz powiadomienia o wystąpieniu alarmu (włamanie, napad, zalanie). W przypadku wykrycia włamania możliwe jest wykonanie określonych akcji – np. załączenie wybranego świetlenia zewnętrznego i wewnętrznego.

Integracja ze sterownikiem pieca umożliwia wyświetlenie bieżącego stanu, temperatury zewnętrznej, temperatury wody, komunikatów alarmowych, oraz zmianę trybu pracy ręcznie bądź automatycznie przy wyjściu z domu.

Sterowanie Audio-Video

Integracja ze sprzętem Audio-Video daje obustronne korzyści. Po pierwsze przy uruchomieniu telewizora lub projektora można wywołać scenę oświetleniowa, opuścić rolety – aby zapewnić odpowiednie zaciemnienie, oraz można zmienić ustawienia ogrzewania, klimatyzacji i wentylacji – aby zapewnić odpowiedni komfort podczas oglądania. Integracja z systemami nagłośnienia multiroom pozwala na załączanie strefy audio po wykryciu wejścia do pomieszczenia (np. w łazience), bądź na jej ręczne sterowanie z przycisków przy wejściu do pomieszczeniach (tych samych, które służą do włączania oświetlenia) – np. włączenie strefy audio jednym kliknięciem.