inteligentne systemy i instalacje

Inteligentne systemy do domu: czy warto?

Żyjemy w świecie otoczonym elektroniką. Dzięki niej możemy pracować na całym globie za pomocą komputera, słuchać muzyki w dowolnie wybranym przez nas miejscu, komunikować się ze znajomymi i rodziną w każdej chwili, kiedy jest nam to potrzebne. Technologia ma ułatwić nam życie: zwiększać komfort funkcjonowania, przyspieszać różne procesy i pozwalać na dokonanie rzeczy, które bez inteligentnych instalacji nie byłby możliwe. Nie dziwi więc, że systemy inteligentne coraz częściej pojawiają się w wielu domach oraz są stałym elementem w ofercie prezentowanej przez dewelopera potencjalnym klientom.

Czym są inteligentne instalacje?

Inteligentne instalacje elektryczne, to systemy, które pozwalają na sterowanie różnymi częściami domu w sposób funkcjonalny i oszczędzający energię. Cały system opiera się na automatycznym sterowaniu wyposażeniem mieszkania. Może odbywać się to za pomocą przystosowanego do tego pilota, panelu sterującego, a nawet aplikacji w telefonie. Część systemów, na przykład zapalających światło, jest w stanie działać na zasadzie wykrywania ruchu.

Jakie korzyści posiada dom z inteligentną instalacją?

Zalet jest naprawdę wiele. Ogólnie można powiedzieć, że system komputerowy:

  • jest w stanie poprawić komfort użytkowania oraz zwiększyć poziom bezpieczeństwa w mieszkaniu
  • daje możliwość oszczędzenia czasu oraz pieniędzy
  • dostarcza rozrywkę
  • ma na celu dbanie o środowisko.

Czy trzeba być bogatym, aby pozwolić sobie na system inteligentny?

Wbrew pozorom zainwestowanie w tego typu rozwiązania wcale nie jest tak kosztowne, jak może się na początku wydawać. Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem jest, jeżeli system taki zamontuje deweloper już na etapie projektowania budynku, wtedy mamy wrażenie iż jego cena stanowi część ceny mieszkania.
Co jeśli jednak musimy wydać na niego dodatkowe pieniądze? Może okazać się, że szybko się one zwrócą. System pozwala na bardzo dokładne regulowanie ilości zużywanej energii. Możemy wyłączyć wszelkie zbędne w danej chwili urządzenia, co znacznie zmniejsza zużycie prądu. Szczególnie osoby zapominalskie powinny się w niego wyposażyć. Po odpowiednim zaprogramowaniu bowiem, system jest w stanie wyłączyć światło kiedy nie ma nas w domu, redukować ogrzewanie lub odłączać niepotrzebne ładowarki.

Czy osoby, które nie są obyte z technologią poradzą sobie z jego użytkowaniem?

Być może chcemy zaopatrzyć się w tego typu system, ale obawiamy się, że mieszkająca z nami babcia może mieć problem z jego obsługą. Co wtedy? Producenci inteligentnych instalacji zapewniają, że systemy są bardzo łatwe w obsłudze i intuicyjne. System jest w stanie sam rozpoznać moduły, więc nie ma konieczności, abyśmy w znacznym stopniu znali się na technologii.

Czy domem można zarządzać na odległość?

Świetnym rozwiązaniem, na które pozwala dom inteligentny, jest możliwość zarządzania urządzaniami zdalnie. W momencie jeśli obawiamy się, że nie wyłączyliśmy światła lub kuchenki, nie musimy wracać się do domu, bo możemy powyłączać wszystko z poziomu naszego telefonu, nawet jeśli nie jesteśmy w danej chwili w mieszkaniu.