Inteligentne sterowanie domem

Dom na miarę nowoczesności

Nowoczesne budownictwo stwarza udogodnienia, o jakich nie śniło się ludziom budującym domy jeszcze dziesięć lat temu. Fraza „inteligentny dom” jest powtarzana coraz częściej, a na oferowane przez podobny system udogodnienia decyduje się coraz więcej klientów. Warto więc zapoznać się z tym pojęciem i dowiedzieć, na czym właściwie polega inteligencja domu.

  1. 1. Dom inteligentny – czyli jaki?
  2. 2. Co to znaczy „inteligentne sterowanie domem”?
  3. 3. Główne zalety i wady inteligentnych domów

Dom inteligentny – czyli jaki?

W gruncie rzeczy, termin ten oznacza ni mniej, ni więcej, jak tylko zespół czujników, sensorów i urządzeń, które pozwalają zdalnie sterować niektórymi urządzeniami i funkcjami w domu. Takie sterowanie może dotyczyć funkcji związanych bezpośrednio z komfortem mieszkańców (jak zasłanianie rolet za pomocą pilota lub zdalne sterowanie oświetleniem) lub z eksploatacją energii. Czujniki zainstalowane w budynku reagują na przykład na zamiany temperatury, dostosowując intensywność ogrzewania do warunków atmosferycznych.

Wszystkie informacje odbierane przez czujniki i sensory – także te dotyczące wentylacji, alarmów antywłamaniowych i przeciwpożarowych, obsługi urządzeń codziennego użytku – są przekazywane do jednego systemu, co umożliwia inteligentne sterowanie domem. Inteligentny dom oznacza więc po prostu bardzo zaawansowany pod względem technologii budynek, którego konstrukcja ma na celu ułatwienie i udogodnienie mieszkańcom codziennego życia oraz oszczędność zasobów i ochronę środowiska.

Czym jest „inteligentne sterowanie domem”?

W budynkach wyposażonych w takie systemy wiele rzeczy dzieje się „automatycznie” – to na przykład ustalanie wysokości temperatury, symulacja obecności (ciekawe rozwiązanie antywłamaniowe – dom „udaje” obecność mieszkańców, włączając światło i odtwarzając nagrane odgłosy), wentylacja, klimatyzacja lub monitoring mieszkania. Jednak pewnymi urządzeniami i elementami systemu można sterować samemu. Inteligentne domy umożliwiają też samodzielne, bardzo ułatwione sterowanie urządzeniami audio i video. To na przykład możliwość odtwarzania ulubionych rodzajów muzyki w określonych porach dnia, lub włączanie telewizora w sam raz na oglądany regularnie program. Z kolei inteligentne sterowanie roletami i żaluzjami to nie tylko pilot – to możliwość zasunięcia ich w całym domu za pomocą jednego przycisku lub dostosowania ich do ilości światła w pomieszczeniu.

Główne zalety i wady inteligentnych domów

Korzystanie z inteligentnego sterowania domem, na przykład przy użyciu popularnego systemu KNX, ma swoje niezaprzeczalne zalety – przede wszystkim, należy do nich wygoda i bezpieczeństwo, które zapewnia mieszkańcom to rozwiązanie. System nie dopuszcza do zaprószenia pożaru, włamania czy pozostawienia włączonego żelazka. Dostosowywanie oświetlenia i temperatury do warunków zewnętrznych usuwa konieczność osobistego martwienia się tym. Kolejną zaletą jest oszczędność. Manipulowanie ogrzewaniem i zużyciem prądu pozwala na znaczne obniżenie rachunków.

Co stanowi zatem minus? Jest to cena. Stosunkowo nowa technologia, jaką jest inteligentne sterowanie domem, kosztuje wiele. Na szczęście można jednak dostosować ilość elementów oraz poziom skomplikowania systemu do swoich potrzeb i możliwości. Dzięki temu inteligentne domy stają się coraz powszechniejsze.