Inteligentne domy i budynki

Inteligentne domy i budynki

Obecnie coraz częściej możemy się spotkać z określeniami takimi jak „inteligentny dom” czy „inteligentny budynek”. Często jednak nie jesteśmy do końca pewni, co tak naprawdę kryje się pod tymi określeniami. Inteligentne domy i budynki powinno cechować przede wszystkim połączenie wszystkich elementów infrastruktury w jeden w pełni zautomatyzowany system, którym można sterować. Tego rodzaju budynki są bardziej komfortowe, nowoczesne i na dłuższą metę tańsze w eksploatacji.

Czym różni się „inteligentny” dom od zwykłego?

Jak wskazuje sama nazwa, „inteligentny dom” wykazuje pewne znamiona sztucznej inteligencji. Oznacza to, że systemy są w pełni zautomatyzowane i zintegrowane w ten sposób, że zaczynają wykazywać pewne cechy charakterystyczne dla istot myślących – takie jak kojarzenie faktów, przewidywanie, czy uczenie się. To wszystko brzmi dość futurystycznie, przy obecnym stanie techniki tego rodzaju rozwiązania są już stosowane w coraz większej ilości budynków.

Na pierwszy rzut oka wnętrze budynku inteligentnego może niewiele różnić się od zwykłego. Sposób zarządzania takim budynkiem jest jednak zupełnie inny. Mieszkaniec takiego domu może mieć wrażenie, że zautomatyzowany system podejmuje własne, niezależne decyzje – w rzeczywistości jednak on tylko realizuje bardzo złożone programy, ustalone wcześniej przez użytkownika. Chociaż funkcjonowanie tego rodzaju systemu jest bardzo skomplikowane, użytkownik tego w ogóle nie odczuwa – on może wybierać ustawienia w sposób intuicyjny, bez potrzeby posiadania zaawansowanej wiedzy technicznej czy elektronicznej.

Jakie zalety mają inteligentne domy i budynki?

Inteligentne systemy sterowania domem mają wiele zalet. Niektóre z nich mogą być dla nas nieoczywiste. Przede wszystkim inteligentne domy i budynki oferują o wiele większy komfort i wygodę niż zwykłe. Powodują one również wzrost naszego bezpieczeństwa. Co ważne, takimi domami można zarządzać w sposób bardziej wydajny i ekonomiczny. Pozwalają one nie tylko na dłuższą metę zaoszczędzić, ale i ograniczyć negatywny wpływ na środowisko.

Jakimi instalacjami możemy zarządzać?

W inteligentnych domach i budynkach wiele instalacji jest łączonych w jeden w pełni zautomatyzowany system. Mogą do niego należeć system ogrzewania (pompa cieplna, kocioł grzewczy, kominek, kolektory słoneczne, wentylacja), system alarmowy, elektroniczny. Do takiego systemu można podłączyć wszelkiego rodzaju instalacje, które mają za zadanie zwiększyć komfort naszego życia – na przykład oświetlenie czy system nawadniania ogrodu.

Chociaż pojęcie „inteligentny dom” często kojarzy się z science fiction, to tego rodzaju budynki są coraz powszechniejsze. Chociaż dzisiaj jeszcze mało kto mieszka w pełni w „inteligentnym” budynku, to z pewnością możemy zauważyć, że takie rozwiązania są wykorzystywane coraz powszechniej. Z pewnością jest to trend, który będzie się coraz dynamiczniej rozwijał i upowszechniał. Warto go obserwować już dzisiaj, inteligentne domy i budynki w nieodległej przyszłości mogą być naszą codziennością.