Wizualizacja i zdalne sterowanie

Nieodłącznymi elementami współczesnych systemów inteligentnego budynku są zdalne sterowanie i wizualizacja. Jeszcze kilka lat temu instalowane systemy posiadały jedynie lokalne przyciski i kontrolery z wyświetlaczami monochromatycznymi służące do zarządzania wszystkimi urządzeniami i funkcjami. Dostępne, ale nie dla wszystkich systemów a przy tym bardzo drogie, były również systemy wizualizacji i panele dotykowe montowane w ścianach, służące do jej wyświetlania i obsługi.

Panel dotykowy

 

Obecnie większość systemów posiada aplikację do sterowania dostępną na telefon (iPhone lub smartphone z systemem Android, rzadziej dla Windows Phone) oraz tablet. W aplikacji można sterować funkcjami inteligentnego domu, w tym każdym oświetleniem i temperaturą z osobna. Interfejs składa się z wielu opisanych przycisków, suwaków,  i pól zaznaczenia oraz wyboru pogrupowanych na ekranach tematycznych według funkcji lub według pomieszczeń. Niektóre aplikacje pozwalają stworzyć wizualizację – sterowanie poprzez ikonki na rzucie danego piętra lub pomieszczenia. Często jedno rozwiązanie nie wyklucza drugiego.

sterowanie inteligentnym domem z telefonu

Ze względu na koszty, ale i uniwersalność rozwiązania odchodzi się obecnie od dedykowanych paneli dotykowych montowanych w ścianach służących do sterowania interfejsem lub wizualizacją, na rzecz tabletów (iPad lub tablet działający pod Androidem) – pozwalają na uruchomienie różnych aplikacji, przeglądanie internetu, czy sterowanie urządzeniami Audio-Video. Obecnie na rynku dostępnych jest sporo uchwytów pod tablety zarówno do montażu na stałe (np. zlicowane ze ścianą) jak i z opcją szybkiego zdjęcia tabletu (wszystkie zapewniające ładowanie baterii).

przykładowa wizualizacja