Sterowanie oświetleniem

We współczesnych wnętrzach znajduje się coraz więcej oświetlenia o różnym przeznaczeniu. Poza podstawowym oświetleniem w pomieszczeniu znaleźć można dekoracyjne jak na przykład: liniowe LED przy suficie, boczne przypodłogowe, oświetlenie obrazów czy wewnątrz mebli, krawędzi szklanych półek, witryn i wiele innych. Jedną z podstawowych funkcji systemów Inteligentnego Budynku jest sterowanie oświetleniem.

sterowanie oświetleniem w inteligentnym budynku

Regulacja natężenia

Aby mieć pełną kontrolę nad oświetleniem Inteligentny dom pozwala nam na regulację natężenia światła, potocznie zwaną ściemnianiem. Dzięki temu pojedyncze źródło światła może nam służyć nie tylko za podstawowe oświetlenie do pracy, czy sprzątania ale również po przyciemnieniu do odpoczynku i relaksu. Regulacja natężenia w połączeniu z dodatkowymi czujnikami pozwala również na utrzymanie stałych warunków oświetlenia w miejscu pracy (przydatne w biurze), czy też w porze nocnej w łazience czy na korytarzu zapalić automatycznie w momencie wykrycia ruchu przez czujkę oświetlenie przyciemnione, aby nie rozbudzić domowników.

Sceny świetlne

Często w salonie liczba grup oświetleniowych to nie jak niegdyś 1-2, ale nawet 6 do 10. Pomocne przy zapanowaniu nad taką ilością świetlenia są rozwiązania dostępne w Inteligentnych Budynkach. Poza prostymi funkcjami przełączenia całego oświetlenia jednym przyciskiem dają nam możliwość grupowania oświetlenia zapalanego razem lub tworzenia scen świetlnych dla całego oświetlenia w pomieszczeniu. Pojedyncze kliknięcie przycisk wywołuje wcześniej zapamiętaną scenę – włącza i wyłącza wybrane oświetlenia, przywraca zapamiętane natężenie oświetlenia. Dzieki temu zamiast włączać pojedynczo oświetlenia możemy przygotować kilka scen ulubionego oświetlenia dla przykładu osobne do czytania, oglądania telewizji, przyjmowania gości, czy romantycznego wieczoru przy nastrojowym oświetleniu.

Podążające światło

Dzięki zastosowaniu czujników ruchu w ciągach komunikacyjnych (korytarzach), łazienkach, czy garderobach włączniki oświetlenia stają się zbędne. Inteligentny budynek dba o to, aby światło zapalało się po zmierzchu lub w określonych godzinach i dokładnie tam gdzie przebywamy. W zależności od pory dnia może zostać włączone inne oświetlenie – podstawowe w ciągu dnia i wieczorem, a w nocy dyskretne pomocnicze podświetlenie. Przemieszczając się po domu, światło podąża za nami, zapalając kolejno w korytarzach czy na schodach i gasząc chwilę po przejściu. Nie trzeba szukać włączników po ciemku, czy zostawiać oświetlenia w korytarzu włączonego przez całą noc.

Włączniki wielopowierzchniowe

DSC_0071

Przy klasycznej instalacji często powstają zestawy wielu włączników we wspólnych ramkach, które wyglądają mało atrakcyjnie, a do tego ciężko zapamiętać, które oświetlenie, którym przyciskiem można włączyć. Dzięki zastosowaniu przycisków wielopowierzchniowych dostępnych w systemach inteligentnego budynku pojedynczy przycisk może zawierać nawet do 8 powierzchni, a każda powierzchnia może mieć nawet kilka różnych działań – rozróżniać krótkie, długie przyciśnięcia, bądź nawet dwukrotne kliknięcie. Pośrodku przycisku często jest miejsce na opisy lub piktogramy (symbole) oznaczające akcję przyporządkowane do danej powierzchni. W innych rodzajach przycisków stosuje się również grawerowanie, aby na trawale i czytelnie oznaczyć funkcje. Niektóre przyciski posiadają wbudwany termostat i wyświetlacz wykorzystywany do kontroli temperatury. Włączniki stosowane w inteligentnych domach są bardzo eleganckie, wykonane z najwyższej klasy materiałów – stali szczotkowanej, aluminium, miedzi, szkła czy duroplastu.Wybór kolorystyczny jest bardzo bogaty, a niektóre dostępne są na zamówienie nawet w dowolnym kolorze z palety RAL.

Sterowanie z urządzeń mobilnych

Inteligentny dom daje nam również możliwość sterowania oświetleniem z telefonu, tabletu i innych urządzeń, w tym również paneli ściennych. Daje to możliwość ustawienia każdego oświetlenia osobno, wywołania, bądź zapisania sceny oświetleniowej siedząc na kanapie lub leżąc w łóżku. Dzięki dostępowi zdalnemu nie jest również problemem sterowanie oświetleniem ogrodu będąc w jego najdalszym zakątku. Systemy inteligentnego budynku pozwalają również na wdrożenie funkcji takich jak symulacja obecności, czy włączenie wybranego oświetlenia wewnętrznego i zewnętrznego w przypadku alarmu.