Inteligentny budynek

Co to jest inteligentny budynek?

Inteligentny budynek to taki, który zapewnia użytkownikom komfort i bezpieczeństwo przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów eksploatacji.

Historia systemów inteligentnego domu

Pomysł inteligentnego budynku powstał w Stanach Zjednoczonych na początku lat 80. Rozwijane w latach 70 systemy kontroli produkcji zautomatyzowanej oraz optymalizacji środowiska rozwoju roślin nasunęły konstruktorom myśl o stworzeniu systemu sterowania i zarządzania przeznaczonego do budynków i domków mieszkalnych, ale przede wszystkim do biur.

Przełom na rynku europejskim nastąpił w roku 1992 kiedy na targach w Hanowerze zaprezentowane zostały dwa systemy: EIB (obecnie pod nazwą KNX) oraz LCN. Wkrótce po tym pojawiły się pierwsze instalacje w europie zachodniej, a od 1996 roku również w Polsce.

Funkcje inteligentnego domu

projektowanie inteligentnego domu

Inteligentny budynek to przede wszystkim komfort, bezpieczeństwo oraz oszczędność energii. Dzięki integracji sterowania oświetleniem, ogrzewaniem, roletami czy systemem alarmowym zdecydowanie ułatwia zarządzanie domem.

Bogata oferta rynku

Obecnie istnieje na rynku wiele systemów Inteligentnego budynku, niektóre bardziej zaawansowane, inne realizujące jedynie podstawowe funkcje i z ograniczonymi możliwościami zmian.

Dla kogo

projektowanie instalacji

Po systemu inteligentnego budynku sięgają prywatni inwestorzy, właściciele apartamentów, domów jednorodzinnych oraz rezydencji. Coraz częściej również developerzy oraz architekci już na etapie projektowania i budowy wprowadzają rozwiązania z zakresu Inteligentnych budynków stawiając na innowacyjność oraz wyróżniając się na tle konkurencji.

Rozwiązania inteligentnych budynków są również szczególnie doceniane w restauracjach, hotelach czy  przestrzeniach biurowych, gdzie dzięki sterowaniu oświetleniem i ogrzewaniem oraz wentylacją (HVAC) można nie tylko podnieść komfort i bezpieczeństwo, ale również wprowadzić bardzo duże oszczędności, które mogą być potwierdzone certyfikatami energooszczędności (certyfikat LEED, BREEAM).